חקלאות אורגנית מאת מיכל נישטיין להט:

חקלאות אורגנית זו חקלאות הדוגלת לשמירה על האיזון בטבע לטווח ארוך. האיזון המבוקש הוא בין הסביבה, הקרקע, הצמחים ובעלי חיים בכדי לא לפגוע באף אחד מאלו. בנוסף, החקלאות האורגנית שואפת ליצור גידולים תוך שמירה על בריאות האדם.
החקלאות האורגנית בארץ החלה בשנות ה-70 במאה הקודמת. ומספר המשקים האורגנים גדל במהירות.
אומנם מדובר בחקלאות אורגנית, אך תחום זה כולל בחובו התנהלות אורגנית הן כלפי החיות והן כלפי הצמחייה.
חקלאות קונבנציונאלית קמה במטרה לתת מענה לבעיות בתחום הגידולים. נדמה כי חקלאות קונבנציונאלית דומה לרפואה קונבנציונאלית. שתיהן מנסות לתת מענה מיידי. בנוסף, שתיהן לא לוקחות בחשבון את ההשלכות של השימוש בחומרים כימיים.

החקלאות האורגנית מתבססת על מספר עקרונות:

גידול גידולים המתאימים לתנאיי היסוד של אותה סביבה.

הכוונה לגידול תוך התייחסות לעונות השנה, הקרקע, האקלים, טיב המים וכו'. על הגידול להתאים לטבע ולא להיות בניגוד לטבע. לכן, על הגידול להתאים לאיזור אחרת ניאלץ להתמודד עם קשיים רבים. לכן, מגדלי גידולים אורגניים לרב, מגדלים פירות וירקות העונה בלבד.

עיבוד וטיפול נכון ומתאים בקרקע.

בחקלאות אורגנית רואים בקרקע כיצור חי ולכן יש להתנהג כלפיה בהתאם. ראשית, יש לשמור על הקרקע ולא להרוס אותה על יד עיבוד יתר וחומרים כימיקלים. שנית, במידה ויש צורך לעבד את הקרקע יש לעשות זאת מבלי לשנות את השכבות השונות של הקרקע. בכל שכבת קרקע שוכנים אורגניזמים אחרים, להם הקרקע מתאימה ולכל אורגניזם יש תפקיד משלו. לכן על פי החקלאות האורגנית במידה ויש צורך לעבד את הקרקע יש להפוך לא יותר מ- 12 ס"מ בשכבה העליונה.

ממשק נכון של חומר אורגני

על פי החקלאות הקונבנציונאלית יש להזין את הצמח. זאת בניגוד לחקלאות האורגנית על פיה יש להזין את הקרקע וזו תדאג להזנה תקינה של הצמח. כמובן, שהזנת הקרקע כוללת הוספת חומרים אורגניים כגון: זבל אורגני, אצות ים וכו‘. הכוונה בממשק נכון הוא לא רק סוג החומר בו משתמשים אלא גם אופן השימוש בו.

אי שימוש בחומרים אסורים

כגון: חומרי הדברה, קוטלי עשבים, הורמונים ודשנים נמסים. כאן מצויה הבעייתיות הגדולה ביותר בחקלאות אורגנית והיא כמות הבלאי. בגלל ההתנגדות לריסוסים למיניהם כמות המזיקים בחקלאות אורגנית גדולה מכמות המזיקים בחקלאות קונבנציונאלית מה שמוביל לבלאי גדול בגידולים ולהפסדים כלכלים.

יצירת תנאים סביבתיים מתאימים

הכוונה היא לשמר חורשות ושיחים המשמשים כמקום מושבם של ציפורים וחיות נוספות. בנוסף, החורשות והשיחים משמשים כמגנים בפני רוחות לשדות ומטעים.

סביבה חקלאית

הכוונה בסביבה חקלאית הוא ניסיון בחקלאות. ניסיון שמאפשר לחקלאי להבחין בין תופעות מדאיגות לתופעות קלות. ולדעת איך לנהוג בהתאם לעקרונות החקלאות האורגנית במקרה של תופעה מדאיגה. למידע נוסף על חקלאות אורגנית לחץ כאן לארגון חקלאות ביולוגית אורגנית בישראל

בחזרה למאמרים